23.11.2019 HU­Nin syys­ko­kous

KUTSU SYYSKOKOUKSEEN

Helsingin ja Uudenmaan Näkövammaiset ry:n (HUN) syyskokous pidetään lauantaina 23.11.2019 alkaen kello 10.45 Iiris-keskuksen Braille-salissa, osoitteessa Marjaniementie 74, Helsinki. Kokousta ennen on kahvitarjoilu
kello 10 alkaen. Kokouksen aikana tarjotaan ennakkoon ilmoittautuneille kokouslounas. Kokouspaikalla on avustajia.

Kokouksessa käsitellään yhdistyksen sääntöjen pykälän 10 mukaiset sääntömääräiset asiat ja hallituksen kokoukselle tuomat jäsenaloitteet. Lisäksi valitaan yhdistyksen valtuutetut ja varavaltuutetut (5 kpl
kumpiakin) Näkövammaisten liitto ry:n valtuustoon toimikaudeksi 2020 - 2024. Kokouksen yhteydessä muistetaan yhdistyksen ansioituneita jäseniä ja vapaaehtoisia.

Kokouksessa äänioikeus on yhdistyksen 15 vuotta täyttäneillä varsinaisilla jäsenillä. Varsinainen jäsen saa käyttää äänioikeuttaan yhdistyksen kokouksessa asiamiehen välityksellä. Asiamiehen on oltava yhdistyksen
varsinainen jäsen ja hänen on esitettävä päivätty valtakirja. Valtuutus koskee yhtä kokousta eikä valtakirjaa voi siirtää. Asiamiehellä voi olla vain yksi valtakirja. Kannatusjäsenillä on läsnäolo- ja puheoikeus.

Yhdistys korvaa kuljetuspalvelualueen ulkopuolelta yhdistyksen toimialueelta tulevien matkakulut halvimman kustannustavan mukaan. Matkakuluina korvataan todelliset kulut kuitteja vastaan. Yhdistys järjestää
mahdollisuuksien mukaan paikallisyhdistysten kanssa yhteiskuljetuksia.

Kokousmateriaalin saa Daisy-äänitteenä, pisteillä, mustavalkoisena tai sähköisessä muodossa tilaamalla puh. 09 3960 5601 (ma-ke 10-12). Materiaali julkaistaan myös HUN-tiedotteet sähköpostilistalla.
Samasta numerosta voi tarvittaessa tilata valtakirjapohjan asiamiehen valtuuttamiseksi.
Ilmoittaudu kokouslounaalle viimeistään keskiviikkona 20.11. kello 12 mennessä numeroon 09 3960 5601 tai sähköpostilla osoitteella osallistun@hun.fi

Tervetuloa!
HUNin hallitus